"Iloa, valoa ja svengiä kesän keskelle"; Janne Maarala, piano

to 19.6. klo 19.00

Vihdin kirkko

Vapaa pääsy, vapaaehtoinen konserttimaksu 10 €
Kuljetuksista konsertteihin voi tiedustella vihti.seurakunta@evl.fi tai 093478500.

Iloa, valoa ja svengiä kesän keskelle -konsertissaan Janne esittää mm. omia virsisovituksiaan, klassista musiikkia Sibeliuksesta Merikantoon, jazzklassikoita sekä viihdemusiikin ikivihreitä. Konsertissa kuullaan myös suosituksi tullut Maaralan oma teos Ruunaan kosket.
Myös yleisöllä on mahdollisuus toivoa lempivirsiään tai muita kappaleita, joista taitavana improvisoijana tunnettu Maarala loihtii muunnelmat paikan päällä. Janne tekee konserteissaan usein vaikutuksen yleisöön virtuositeetilla sekä erityisesti luovilla, inspiroivilla ja koskettavilla tulkinnoillaan soittipa hän mitä tahansa.
Janne Maarala on toiminut päätoimisena ja laaja-alaisena musiikin ammattilaisena - orkesterinjohtajana, pianistina, säveltäjänä ja sovittajana - vuodesta 2000 lähtien. Hän on esiintynyt mm. festivaaleilla ja musiikkijuhlilla, kirkoissa ja seurakuntasaleissa, klubeilla ja ravintoloissa, hotelleissa ja laivoilla sekä hoivakodeissa ja palvelutaloissa.
Janne on valmistunut Sibelius-Akatemian jazzlinjalta musiikin maisteriksi vuonna 2005. Sen lisäksi hän on kouluttautunut mm. kehopsykoterapeutiksi, maisteriksi ympäristönsuojelutieteestä sekä villiyrttiohjaajaksi.
Suomen Kulttuurirahasto myönsi Maaralalle vuonna 2020 yhden vuoden taiteilija-apurahan hänen projektiinsa "Taidetta hoitolaitoksiin - 150 pianokonserttia vuodessa". Janne Maarala on julkaissut neljä albumia, joista kolmea on saatavana Vihdin kesäkonsertin yhteydessä.
  • Musiikki Musiikki

Linkki avautuu uudessa välilehdessä