VIHDIN KIRKKOVALTUUSTO

Kirkkovaltuusto on seurakunnan ylin päättävä elin.

Valtuusto valitaan vaaleilla. Ehdokkaina voivat olla 18 vuotta täyttäneet konfirmoidut seurakunnan jäsenet. Kirkkovaltuusto päättää seurakunnan toiminnan ja talouden päälinjoista, perittävästä kirkollisverosta, rakennushankkeista ja virkojen perustamisesta.

Nykyinen kirkkovaltuusto toimii v. 2023-2026.

Kirkkovaltuuston seuraavat sovitut kokouspäivät ovat 4.6.2024.

Kirkkovaltuuston puheenjohtajana toimii Pekka Viljanen ja varapuheenjohtajana Hanna Jokela. 

Muut kirkkovaltuuston jäsenet ovat:

Pentti Aspila
Jorma Hannikainen
Kaisa Hautio
Mari Hennola
Petri Javanainen
Jarmo Jokitalo
Mirja Juslin
Minna Kekki
Anne Kempas
Hannu Kiiski
Tiina Kontio
Nina Kuvaja
Essi Kärpijoki
Kirsti Leikkaa
Sari Leppäpuska
Marja-Liisa Mäkelä
Timo Neuvonen
Lotta-Liina Peltonen
Tiina Ranta
Maija-Liisa Suomala
Paavo Säiläkivi
Jaripekka Turtiainen
Jemina Viherkanto
Matti Waara
Mikko Yli-Rosti

 

 

Kirkkovaltuuston kokouskutsut, esityslistat ja pöytäkirjat

2024

3/2024 Pöytäkirja (julk. 6.6.2024)

3/2024 esityslista (julk. 28.5.2024)

3/2024 kokouskutsu (julk. 28.5.2024)

2/2024 Pöytäkirja (julk. 11.4.2024)

/2/2024 Kokouskutsu (julk. 3.4.2024)

2/2024 esityslista (julk. 3.4.2024)

1/2024 Pöytäkirja (julk. 4.3.2024)

1/2024 esityslista (julk. 21.2.2024)

1/2024 kokouskutsu (julk. 21.2.2024)

2023

5/2023 pöytäkirja (julk. 15.12.2023)
5/2023 esityslista (julk.5.12.2023)
5/2023 kokouskutsu  (julk.5.12.2023)
4/2023 pöytäkirja (julk. 15.9.2023)
4/2023 esityslista (julk. 6.9.2023)
4/2023 kokouskutsu (julk. 6.9.2023)
3/2023
2/2023
1/20
23

2022

6/2022
5/2022
4/2022
3/2022
2/2022
1/2022

2021

3/2021
2/2021
1/2021

2020

1/2020
2/2020
3/2020
4/2020