Messu

su 27.9. klo 10.00 – su 27.9. klo 13.00

Vihdin kirkko

Messu - Rauhanmaja; Tuomas Luoma, Krista Wedman, Kaisa-Leena Hannikainen, Vihdin kamarikuoro ja Kirkkokuoro, Kirkonmäen orkesteri

Messu on kanttori Kaisa-Leena Hannikaisen eläkkeellelähtömessu, jossa musiikin rungon muodostaa Jorma Hannikaisen Vihdin kirkon 250-vuotisjuhlaan säveltämä Rauhanmaja. Rauhanmaja pohjautuu vanhaan kirkon vihkimisen muistopäivän hymniin "Urbs beata Jerusalem", "Jerusalem, rauhan maja". Tämä messu on samalla myös Vihdin kirkon 254-vuotismuistopäivän messu, vihittiinhän Vihdin kirkko käyttöönsä 29.9.1772.
Liturgina on Krista Wedman, Tuomas Luoma saarnaa, messupalvelijana Erkki Vartiainen, musiikista vastaavat Kaisa-Leena Hannikainen, Vihdin kamarikuoro, kirkkokuoro ja orkesteri, sopraano Virva Seppälä, ja musiikin johtaa Jorma Hannikainen.

Messun jälkeen on tarjoilua, ja klo 12.30 alkaa maratonkonsertti, jossa Kaisa-Leenan lisäksi ja hänen kanssaan musisoivat monet muutkin.

Tervetuloa!
  • Jumalanpalvelukset ja uskonelämä Jumalanpalvelukset ja uskonelämä
  • Lapsille ja lapsiperheille Lapsille ja lapsiperheille

Linkki avautuu uudessa välilehdessä