Luonnonhoitoa Kirkkoniemessä
Pyhän Birgitan kirkon ympäristössä suoritetaan tänä kesänä luonnonhoitoa. Kirkolle johtavaa rinnettä reunustavilta alueilta poistetaan vieras- ja haittakasveja niittämällä niin, että alueen luontainen kasvikanta elpyy ja rehevöityneen, yksipuolistuvan kasviston tilalle muodostuu monimuotoinen, perinteisempi ja alueelle tyypillinen kanta.
Hoito tehdään yhteistyössä seurakunnan, Suomen Luonnonsuojeluliiton sekä Vihdin kunnan kanssa, joka rahoittaa toimenpidettä. Työ alkaa heinäkuun puolenvälin tienoilla. Maa-alueen hallinta on siirtymässä seurakunnasta kunnalle, ja tavoitteena on, että hoitoa jatketaan myös tulevina vuosina, jotta saadaan aikaan pysyvää parannusta.
Mukana tilannetta kartoittamassa olivat luonnonhoidon koordinaattori Matti Saarni ja ryhmänohjaaja Hanna-Mari Gorski Suomen Luonnonsuojeluliitosta, Vihdin kunnan johtava puutarhuri Mervi Räsänen sekä seurakuntapuutarhuri Janne Nummela.
Mon Jun 29 13:30:11 EEST 2026